Mobile Menu - OpenMobile Menu - Closed


Currently the RPC’s membership is comprised of 63 members of the House.  The Committee’s membership is set forth by the Conference Rules (Rule 22):

  • One Member elected from each region, State, or group of States under the Steering Committee structure;
  • Two Members elected by the sophomore class and one Member elected by the freshman class;
  • The entire House Republican Leadership
  • One Member from each standing committee of the House appointed by the Speaker; and,
  • Other members appointed by the Speaker

House Leadership
Committee Chairs
Class Leadership
Regional Representatives
Class Leadership Representatives
Committee Appointments
At-Large Members


House Leadership

Speaker Paul Ryan
Speaker Paul D. Ryan of Wisconsin
Majority Leader Kevin McCarthy
Majority Leader Kevin McCarthy of California
Majority Whip Steve Scalise
Majority Whip Steve Scalise of Louisiana
Conference Chair Cathy McMorris Rodgers
Conference Chair Cathy McMorris Rodgers of Washington
Policy Committee Chair Luke Messer
Policy Committee Chair Luke Messer of Indiana
NRCC Chair Greg Walden
NRCC Chair Greg Walden of Oregon
Conference Vice Chair Lynn Jenkins
Conference Vice Chair Lynn Jenkins of Kansas
Conference Secretary Virginia Foxx
Conference Secretary Virginia Foxx of North Carolina
Chief Deputy Whip Patrick McHenry
Chief Deputy Whip Patrick McHenry of North Carolina

Committee Chairs

Rep. Pete Sessions
Pete Sessions of Texas--Chair of the Committee on Rules 
Rep. Kevin Brady
Kevin Brady of Texas--Chair of the Committee on Ways and Means 
Rep. Hal Rogers
Hal Rogers of Kentucky--Chair of the Committee on Appropriations 
Rep. Tom Price
Tom Price of Georgia--Chair of the Committee on the Budget 
Rep. Fred Upton
Fred Upton of Michigan--Chair of the Committee on Energy and Commerce 

Class Leadership

Rep. Ann Wagner
Ann Wagner of Missouri--Sophomore Class leadership representative
Rep. Mimi Walters
Mimi Walters of California--Freshman Class leadership representative 

Regional Representatives

Rep. Cresent Hardy
Cresent Hardy of Nevada—Region 1 (Washington, Oregon, Idaho, Montana, Utah, Colorado, Nevada, Alaska)
TBD—Region 2 Representative (Iowa, Nebraska, Kansas, Missouri, Wyoming, New Mexico, South Dakota)
Rep. Mike Bost
Mike Bost of Illinois—Region 3 (Illinois, Indiana, Kentucky)
Rep. Reid Ribble
Reid Ribble of Wisconsin—Region 4 (Michigan, Wisconsin, Minnesota, North Dakota)
Rep. Keith Rothfus
Keith Rothfus of Pennsylvania—Region 5 (Pennsylvania, New Jersey, Maryland, New Hampshire, Maine)
Rep. John Katko
John Katko of New York—Region 6 (Ohio, New York)
Rep. Rick Crawford
Rick Crawford of Arkansas—Region 7 (Louisiana, Arkansas, Tennessee, Oklahoma)
Rep. Gary Palmer
Gary Palmer of Alabama—Region 8 (Georgia, Alabama, South Carolina)
Rep. Mark Walker
Mark Walker of North Carolina—Region 9 (Virginia, North Carolina, West Virginia)
Rep. Steve Knight
Steve Knight of California—Region 10 (California, Arizona, American Samoa)
Rep. Gus Bilirakis
Gus Bilirakis of Florida—Region 11 (Florida, Mississippi)
Rep. Bruce Poliquin
Bruce Poliquin of Maine—Small  State Region (Wyoming, Alaska, Oregon, Idaho, Montana, North Dakota, South Dakota, New Mexico, Maryland, American Samoa, Maine, Nebraska, New Hampshire)
Rep. Blake Farenthold
Blake Farenthold of Texas—Texas Region

Class Leadership Representatives

Rep. Elise Stefanik
Elise Stefanik of New York—Freshman class
Rep. Markwayne Mullin
Markwayne Mullin of Oklahoma—Sophomore class
Rep. Brad Wenstrup
Brad Wenstrup of Ohio—Sophomore class

Committee Appointments 

Rep. Jeff Denham
Jeff Denham of California—Committee on Agriculture
Rep. Chris Stewart
Chris Stewart of Utah—Committee on Appropriations
Rep. Austin Scott
Austin Scott of Georgia—Committee on Armed Services
Rep. Rob Woodall
Rob Woodall of Georgia—Committee on the Budget
Rep. Rick Allen
Rick Allen of Georgia—Committee on Education and the Workforce
Rep. Richard Hudson
Richard Hudson of North Carolina—Committee on Energy and Commerce
Rep. Susan Brooks
Susan Brooks of Indiana—Committee on Ethics
Rep. Andy Barr
Andy Barr of Kentucky—Committee on Financial Services
Rep. Joe Wilson
Joe Wilson of South Carolina—Committee on Foreign Affairs
Rep. Steven Palazzo
Steven Palazzo of Mississippi—Committee on Homeland Security
Rep. Rodney Davis
Rodney Davis of Illinois—Committee on House Administration
Rep. Jim Jordan
Jim Jordan of Ohio—Committee on the Judiciary
Rep. Paul Gosa
Paul Gosar of Arizona—Committee on Natural Resources 
Rep. Mark Meadows
Mark Meadows of North Carolina—Committee on Oversight and Government Reform
Rep. Doug Collins
Doug Collins of Georgia—Committee on Rules
Rep. Randy Hultgren
Randy Hultgren of Illinois—Committee on Science, Space, and Technology
Rep. Steve King
Steve King of Iowa—Committee on Small Business
Rep. Don Young
Don Young of Alaska—Committee on Transportation and Infrastructure
Rep. Jackie Walorski
Jackie Walorski of Indiana—Committee on Veterans’ Affairs
Rep. Tom Reed
Tom Reed of New York—Committee on Ways and Means

At-Large Members

Rep. Barbara Comstock
Barbara Comstock of Virginia
Rep. Renee Ellmers
Renee Ellmers of North Carolina
Rep. Mike Fitzpatrick
Mike Fitzpatrick of Pennsylvania
Rep. Morgan Griffith
Morgan Griffith of Virginia
Rep. Bradley Byrne
Bradley Byrne of Alabama
Rep. Robert Hurt
Robert Hurt of Virginia
Rep. Adam Kinzinger
Adam Kinzinger of Illinois
Rep. Dan Newhouse
Dan Newhouse of Washington
Rep. Randy Weber
Randy Weber of Texas
Rep. Bruce Westerman
Bruce Westerman of Arkansas
Rep. Ted Yoho
Ted Yoho of Florida